Pinched

I’ve been neglecting things basically since work got intense during our peak season, then haven’t picked it back up now that work is unusually light. Between that and having spent through our tax refund and what savings I had, largely to supplement the grocery budget, we’re in a particularly tight spot. Voila, stuff to write about! Stretching the money is the whole point, here.

I’ve done some baking and meals I hadn’t normally done, and even taken a few pictures. But this post is about money itself, and tracking what we’re spending.

I started a Google spreadsheet for this year to track grocery purchases. It’s cruder than I’d like, since many purchases are mixed. Partly I can filter by figuring if it’s taxable, it’s not groceries. There are some items that are neither.

January is over, and the grand total came to $626.85. We’re a family of five. Mind you, this amount made everyone feel like they were put upon compared to normal, which suggests to me that our spending had been running a couple hundred a month more. Given that back when we were getting SNAP of about $500, I was supplementing it by about $300, that fits. The thing is, what I spent this past month was at least $100 more than I could afford.

The metric of taxable items and tax coming off for a measure of actual food makes it $543.86, but the receipts contain over $30 in non-taxable non-grocery necessities. Call it about $510, then. I’d say that we depleted the cabinets somewhat, but there’s stuff that’s been added to balance it out. Still, while cranberry sauce was inexpensive, I accumulated cans of it, and when the dust cleared there were 14 cans. We’ve used two, and probably won’t need to buy any for a few months, depending how often kielbasa or roasting chickens are on sale. The main uses are for sweet and sour kielbasa or as a side with roast chicken.

Today was the first entry for February; $68.55 total, of which $27.30 was meat on sale. Pork loin for $1.69/lb for the win. It was a trip to get cheese and butter where the price is lowest, frozen veggies for the lowest price and that are also the best, and ingredients like flour and sugar at the best available prices. Flour at the two loacal stores is $1.99 and $2.49, versus $1.69. I’d run out entirely, making bread multiple times.

We’ll see how it goes. I’d like to have the family on board with keeping this up, even when funds are more available.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *